KURUYEMIŞLER
TÜRK LOKUMU
DÖKME ÜRÜNLER
KURU MEYVELER
TÜRK KAHVESI

KAJU 70GR

Kaju Çin kökenli olarak bilinmektedir. Fasuyle veya böbrek şeklinde olan kaju bazı kaynaklara göre Brezilya kökenlidir ve 16.yy’da Hindistana getirilmiştir.Yaygın olarak tatlılarda kullanılır ama çocukların sevdiği aperatif yiyecekler arasında yer alır.

Kaju vücudun sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi için, antioksdianlar, mineraller ve vitaminlerle doludur: Sağlık açısından bir çok faydası olan kajunun içeriğini kısaca bir göz atalım.

C, E,K vitaminleri yanında B6 ve B12 vitaminleri açısından zengin olan kaju, tiamin, niasin ve folatlar içermektedir. Fosfor ve potasyum açısından zengin sayılır ve aynı zamanda magnezyum, demir, sodyum, potasyum gibi sağlık açısından hayati önem taşıyan mineraller içermektedir.


Kajunun Sağlığa Faydaları

Kajunun içerdiği zengin miktardaki içerik genel sağlık açısından faydalıdır, bunun yanında kanseri önleyici fonksiyonlar üstlenir. Kalp sağlığına iyi gelen kaju fıstığı, tansiyon sorunlarına faydaldır.

Sağlık uzmanları kajunun saçve cilt sağlığına faydaları olduğunu bunun yanında sinir ve rus sağlığını koruyan bileşenler içerdiğini belirtmektedirler. Kaju ayrıca sindirim sistemine faydalıdır, sindirim sistemi organlarından özellikle safra için faydalı olduğu düşünülüyor. Şimdi kajunun sağlığa faydalarını detaylı olarak inceleyelim;

Kanseri Önler: Kaju fıstığı, kanser hücreleri ve tümörleri etkisiz hale getiren flavonollar içermektedir. Bunun yanında kolon kanserinden koruyan bakır açısından oldukça zengindir. Galiba bu kajunun en önemli faydalarının başında geliyor.

Kalp Sağlığını Korur: Kaju fıstığı, diğer fındıklara oranla düşük yağ içerir ve bu özelliğinden dolayı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Kolesterole etki etmez ve antioksidan özelliğinden dolayı kalp sağlığını destekler.

Yüksek Tansiyon: Kaju fıstığının bol miktarda magnezyum içermesi kan basıncı sağlığı açısından önemlidir. Yüksek tansiyonun düşmesini sağlayarak kalbi korur.

Saç Sağlığına Faydalıdır: Kajunun içerdiği bakır saç sağlığı açısından önemlidir. Bakır eksikliği saçların dökülmesi başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olur. Saç dökülmesini engellemesi yanında, kaju, saçların siyahlaşmasına yardımcı olur.

Sağlıklı Kemikler:  Kajunun magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller içermesi kemik sağlığı açısından önemlidir. Özellikle çocukların tüketmesi sağlıklı kemik yapısın oluşmasına yardımcı olurken, yaşlılık döneminde kemikle ilgili sorunların ortaya çıkasına enegel olabilir.

Sinir Sağlığı: Kaju fıstığının içerdiği magnezyum damarları ve kasları rahatlatır. Böylece kalsiyumun sinir hücrelerine girmesini ekleyerek kemiklerde tutulmasını sağlar. Magnezyum miktarı az olduğunda damarların kalsiyumla dolmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu durum yüksek tansiyona ve baş ağrısına nedne olur. Kaju bu sorunlara izin vermeyebilir.

Safra Taşları: Düzenli olarak kaju tüketimi safra taşı oluşumunu %25 oranında azaltmaktadır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Kaju fıstığı yağlı gıdalar arasında kabul edilmiş olsa da diğer türleri ile kıyaslandığında daha az yağ içermektedir ve kilo aldırmaz.

Antioksidan Özelliği:  Kaju fıstı bakır, magnezyum, selenyum başta olmak züere kaliteli mineraller içerir. Bundan dolayı kajunun antioksdian özelliği vardır, bu özellik genel sağlık için faydalıdır.

Kajunun Diğer Faydaları

  • Kaju fıstığı sindirim sistemi için faydalı olan asitler içerir, asit seviyesini sağlıklı düzeyde tutar.
  • Bünye için hayati önem taşıyan vitaminler açısından oldukça zengindir, enerji sağlar.
  • Dişler ve dişetleri için faydalı olan kaju, dişlerin güçlenmesini sağlarkeni çürüme oranını azaltır.
  • Kaju fıstığı rahat bir uyku çekmek için yardımcı olabilir.
  • Bir çok hastalığın temel nedeni olan serbest radikallere karşı etkilidir, serbest radikallerin verdiği zararları azaltır.
  • Makula dejenerasyonuna karşı ve zararlı UV ışınlarının etkilerine karşı bünyeyi korur.