KURUYEMIŞLER
TÜRK LOKUMU
DÖKME ÜRÜNLER
KURU MEYVELER
TÜRK KAHVESI

SİYAH AYÇEKİRDEĞİ

Ayçiçeği çekirdeği, ay çekirdeği veya ay çiçeği olarak bilinen bu besleyici atıştırmalığın faydaları saymakla bitmiyor.

Boyu küçük ama besleyici özelliği fazla olan ay çekirdeği nelere iyi geliyor? Ay çekirdeği içerisinde yoğun miktarda vitamin, mineral ve yağ asidi vardır. Mükemmel ve doyurucu bir atıştırmalık çerez olmasının yanı sıra sağlık üzerinde de inanılmaz faydalara sahiptir.

Ay çekirdeği Faydaları Neler?

Kalp ve damar sağlığını güçlendirir

Bir elin avucu kadar ay çekirdeği tüketmek günlük E vitamini ihtiyacının %60’ından fazlasını karşılar. Bilindiği üzere E vitamini, önemli fonksiyonlara sahip bir antioksidan olarak işlev görür ve yeterli miktarda alınan E vitamini vücudu kalp damar hastalıklarından koruyarak erken ölüm riskini önemli ölçüde azaltır.

 

Kolesterol Dengesini Korur

Ayçiçeği, yüksek oranda fitosterol içermektedir. Bu fitosteroller ise kolesterole düzeyini korumaktadır.

Magnezyum Kalp Sağlığı İlişkisi

Magnezyum eksikliği; kalp damar ve diyabet hastalıklarını tetikleyebiliyor, sinir ve bağışıklık sistemlerini etki eden çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bir avuç kadar ay çekirdeği, günlük ihtiyaç duyulan magnezyum miktarının %25’inden fazlasını temin eder. Bu da beyin ve kalp kasları gibi dokular için önemlidir.  Türkiye’de 65 yaş ve üzeri nüfusun %8’ine karşılık gelen yaklaşık 400 bin kişinin Alzheimer’a yakalandığı hesaplanmaktadır. Bu sayının 2030 itibariyle iki katına ve 2050’de  ise üç kattan fazla artacağı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda yeterli magnezyum alımının vücudu diyabet gibi sorunlara karşı koruma sağlamaktadır.

Magnezyum Diyabeti Önlüyor

 

Bilindiği gibi Magnezyum vücutta en fazla miktarda bulunan dördüncü mineraldir. Magnezyum elementi vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona etki etmektedir. Magnezyum, kan şekeri seviyesini düzenlemede rol oynar, kan basıncını düzenlemede etkilidir ve protein sentezine yardımcı olmaktadır.

Depresyona karşı Ayçekirdeği

Ayçiçeğindeki magnezyumun depresyona karşı. Bir asır öncesine kadar depresyonlu hastalara magnezyum sülfat bileşiği verilmekteydi. Günümüzde ise magnezyum ruh sağlığına yönelik çalışmalar için homeopatik terapilerde kullanılmaktadır.

Ayçekirdeği içindeki Selenyum’un Faydaları

Ay çekirdeği içinde selenyum minerali bol miktarda vardır. Çalışmalar, selenyumun vücutta antioksidan olarak rol oynadığını ve vücuttaki kızarıklıkların ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olduğunu gösterir.

Selenyumun Faydaları Neler?

Hücreleri serbest radikallerin zararlarından korur. Tiroit hormonunun üretimini kolaylaştırır. Selenyum eksikliğinde ise iyot eksikliğinin etkisi artabilir. İyot, tiroit hormonunun sentezi için temel bir bileşendir.

Selenyum Eksikliğinin Belirtileri

Kaslarda zayıflık veya ağrı.
Saç veya ciltte renk solma/renk kaybı.
Tırnak yataklarında beyazlaşma.

Ayçekirdeği ( Ayçiçeği ) Kaç Kalori

1 avuç çekilmiş ay çekirdeği kaç kalori: 20 gr. ( Bir avuç )  yaklaşık 75 kaloridir.
1 avuç hazır paket ay çekirdeği kaç kalori: 118 kaloridir
1 avuç kabuksuz ay çekirdeği kalorisi: 115 kaloridir